Maliyet Hesaplamaları ne işe yarar kısaca ondan bahsedelim.

Firma parametrelerinde Sipariş onayları için ürünlerde ve sipariş toplamında belli bir kar oranı tanımlanabilir. Bu özellik sayesinde Müşteri Temsilcisi yada sistemi kullanan operatör sipariş alım esnasında satır bazında ve evrak bazında karlılık oranını otomatik olarak görür. Firma parametrelerinden belli bir kar oranını geçen siparişler otomatik olarak onaylansın seçeneğini işaretlerseniz sipariş alındığı an onaylanmış ve ERP entegrasyonu kullanıyorsanız otomatik olarak aktarılmış olur. Aksi halde alınan tüm siparişler onaysız durumda bekler.

Stoklara Maliyet iki şekilde belirlenebilir. Firma parametrelerinden Manuel ve Otomatik seçenekleri bulunmaktadır. Manuel seçeneği ile maliyetleri excel dosyasından manuel aktarabilirsiniz.

Excel dosya yapısı:

Kolon 1: Stok Kodu

Kolon 2: Maliyet Fiyatı

Kolon 3,4,5 : Stoklara eklenecek diğer maliyetler.

Excel dosyasını İçeri alma ekranında size bu maliyetlerin hangi tarihler arasında geçerli olup olmadığını ve ek maliyetleri manuel olarak da aktarım ekranında girip girmeyeceğinizi sorar. Excel dosyası seçilir ve excel dosyasının sayfa ismi seçilir ve aktarım başlatılır. Bu durumda tüm maliyetler bizim belirlediğimiz tarih arasında geçerli olacaktır.

Maliyetleri manuel olarak da yeni kayıt diyerek girebiliriz.

Firma parametrelerinde otomatik seçeneğini işaretlediğiniz zaman maliyetler stokların giriş çıkış hareketlerinden FIFO ya göre otomatik olarak hesaplanır.